Beyin jimnastiği yapmanın en iyi yöntemi olan kitap; kelime dağarcığını genişletir, zihinsel gelişim sağlar, ruhsal yönden rahatlatır ve zamanın verimli bir şekilde değerlendirilmesini sağlar. Ayrıca zihinsel ve kültürel bir eylem olan kitap okuma, anne-baba ve çocuk arasındaki en etkili iletişim aracıdır. Kitap okumanın keyfini çocuklarınıza da aşılamak istiyorsanız, bebeklik dönemi en ideal süreçtir. Elbette, henüz konuşamayan minikler söylediğiniz kelimeleri anlayamaz; fakat bebeğe kitap okumak, sağlıklı bir iletişimin kurulmasına yardımcı olabilir. Bu durumun eğitici bir etkinlik olduğunu düşündüğünüzde, bebeğinizin dil gelişimine önemli faydalar sağlayabilirsiniz. Bebeğinize uygun kitap seçiminden sonra okuma işlemine geçtiğinizde resimleri gösterip cümleleri vurgulandırarak söylemek görsel, işitsel ve zihinsel gelişimi olumlu yönde etkiler. Haydi, bebeklere kitap okumanın faydaları nelerdir? Ne tür kitaplara yönelmeliyim? gibi sıkça merak edilen soruları cevaplayalım…

Bebeğinize Okuyacağınız Kitabın İçeriği Nasıl Olmalı?

Bebeklere Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?
Bebeklere Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

Bebeklere okunacak kitaplar mutlaka büyüme çağına uygun olmalıdır. Yavrunuz söylenenleri anlamasa da okumaktan vazgeçmeyin; çünkü miniklerin odaklanmaları oldukça iyidir ve anlattığınız, gösterdiğiniz her şey bilinçaltına yerleşir. İlerleyen dönemlerde bunları hatırlar; okuduğunuz kitaptaki resimleri, hayvanları, nasıl ses çıkardıklarını, eşyaları ve renkleri tanır.  Peki, bebeğinize uygun kitaplar nasıl olmalıdır?

 • Bebeğinize okuyacağınız ilk kitap, kısa ve az cümlelerden oluşmalıdır.
 • Seçtiğiniz hikayenin içeriği karmaşık olmamalı, bebeğinizin dikkatini dağıtabilir.
 • Bebeklerin gelişim ayına uygun şekilde hazırlanan kitaplar seçebilirsiniz.
 • Renk ve görsel açıdan zengin içerikli kitaplar bebeğinizin dikkatini çeker.
 • Hayvanlar, meslekler, eşyalar, gezegenler, meyveler gibi konulara sahip kitapları okuyabilirsiniz.
 • Oğlunuzun ya da kızınızın dokunduğunda hissedebileceği görsellere sahip olan kitaplar tercih edebilirsiniz.

Bebeklere Kitap Okumanın Önemi Nelerdir?

Bebeklere Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?
Bebeklere Kitap Okumanın Önemi Nelerdir?

Bebeğinize kurduğunuz her cümle ve ona bakışınız, dokunuşunuz güçlü bir bağ oluşmasına imkân verir. Bebeklere kitap okumanın faydaları nelerdir?, bebeklere kitap okumanın önemi nelerdir? sorularını şu şekilde cevaplandırabiliriz:

 • Biricik yavrunuza kitap okuyarak zihinsel, duyusal, görsel ve işitsel zekâlarının gelişimine destek verir, bebeğinizle etkili bir iletişim kurarsınız.
 • Düzenli aralıklarla kitap okuduğunuzda 1 yaşına gelen bebeğiniz seslere aşina olur. Böylece yaşıtlarına göre hafızası ve kelime haznesi gelişir.
 • Bebeğinizin öğrenim süresini kolaylaştırmak için kitap içerisindeki sayıları, renkleri, şekilleri ve kelimeleri eğlenceli bir şekilde okuyabilir, etrafındaki durumlar hakkında bilgi edinmesini sağlayabilirsiniz.
 • Konuşma becerilerinin gelişmesinde önemli bir etki yaratan yenidoğan bebeklere kitap okumak, aynı zamanda sosyal ve duyusal karakterin oluşmasında destekleyici bir göreve sahiptir.

Kitap Okumak Bebeklerde Nasıl Bir Etki Yaratır?

Bebeklere kitap okuma alışkanlığı kazanan anne-babalar, miniklerin dikkat sürelerini arttırmakla beraber zihinsel yönden erken bir gelişimin oluşmasına fırsat yaratabilirler.

Kitaplar psikolojik yönden olumlu etkilere sahiptir. Bebeğinizle ilgilenip ona şefkatle dokunduğunuzda sakinleştiğini düşünüyorsanız, kitap okuma esnasında kurulan iletişimin de aynı etkiyi yarattığını fark edebilirsiniz.

Kitap içeriğini okuma şekli de ayrı bir tesire sahiptir. Kelimeleri vurgulayarak, karakterlerin taklitlerini yaparak ya da hayvanların seslerini çıkararak miniklerin dikkatini çekebilirsiniz. Bu sayede bebeğinizin sürekli kitap okuma arzusunu açığa çıkarabilirsiniz. Yavrunuza hikayeler okumaktan vazgeçmediğinizde, ilerleyen dönemlerde görülen belirli yaş sendromlarının daha sakin geçmesini sağlamanız mümkünleşir.

Bebeklere Ne Zaman Kitap Okumalıyız?

Bebeklere Ne Zaman Kitap Okumalıyız?

Yavrunuza kitap okumak, gelişimi için etkili olsa da ne zaman okunacağı da oldukça önemlidir. Peki, bebeğe kitap okumaya ne zaman başlanmalı?

 • Uygun bir ortam oluşturulduğunda ya da beklemesi gereken durumları değerlendirmek için kitap okuma etkinliği yapabilirsiniz. Bu sayede bebeğinizin huzursuzluğunu gidererek sıkılmasının önüne geçebilirsiniz.
 • Yemek zamanı kitap okuyabilirsiniz; bebeğiniz yemek yemeye istek duymasa bile dikkatini kitaba vereceğinden dolayı tabağını bitirmesine yardımcı olabilir.
 • Bebeğinizle araba ortamında bulunuyorsanız, çabuk sıkılacağı için hikaye okuyarak dikkatini çekebilirsiniz.
 • Uyku vakti geldiğinde çoğu bebek bu duruma direnir. Bebeklere uyurken kitap okumak, onların rahatlamasını ve huzurlu bir şekilde uykuya dalmalarını sağlayabilir.

Bebeklere Kitap Okuma Sevgisi Nasıl Kazandırılır?

Bebeklerin dil öğrenme ve geliştirme yetenekleri bir yetişkine kıyasla daha üst düzeydedir. Onlara verdiğiniz her bilgi ve öğrettiğiniz her davranış biçimi, beyin gelişimleri taze olan minikleriniz için oldukça önemlidir. Oyun haline getirilen anlatım şekli, yavrunuzun bilinçaltına kolaylıkla yerleşir; ilerleyen yaşlarda gördüğü, duyduğu ve öğrendiği şeyleri hatırlaması kolaylaşır. Erken dönemde kitap okumaya başlarsanız bebeğiniz zamanla kitap okumanızı ister ve kitap okuma alışkanlığı kazanır. Bebeğiniz kitap okumanızla ilgilenmiyorsa onu teşvik etmek için şunları uygulayabilirsiniz:

 • Oyuncaklarının arasına dikkati çeken kitaplar bırakabilirsiniz.
 • Kitap içeriğine bağlı ses ve görsel taklitler yaparak okuduğunuz kitabı eğlenceli bir hâle getirebilirsiniz.
 • Kitap okurken resimler, renkler veya harfler hakkında konuşun.
 • Kitap içerisindeki karakterlerin seslerini vurgulayın.
 • Günlük okuma rutinleri belirleyip bunu alışkanlık haline gelmesini sağlayabilirsiniz.
 • Kitap seçimini bebeğinizle birlikte yapın, onun görmesini ve dokunmasına fırsat oluşturabilirsiniz.

Bebeğinize Kitap Okurken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bebeğinize Kitap Okurken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kitap okuma zamanlarında ebeveyni ile vakit geçiren bebeğin büyük bir keyif alması kaçınılmazdır. Hikâye ya da masal okumak, öğretici bir etkinlik olmasıyla beraber miniklerin gelişim süreçlerine katkı sağlar. Bebeklerin odaklanmaları oldukça iyidir; okuduğunuz kitaptaki resimler, renkler ve karakterler hızlıca dikkatini çeker. Bebeğinize kitap okurken dikkat etmeniz gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • 4-6 ay arası bebekler oral dönemde oldukları için eline aldıkları nesnelere ağızlarına alma eğilimindedirler. Bu ay grubu için tasarlanan bez kitapları seçebilirsiniz.
 • Kitap okurken bebeğinize sarılıp, kendini huzurlu ve güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz; mutlaka sakin bir şekilde sizi dinler.
 • Okuduğunuz kitaptaki öğeleri kolayca öğrenmesi için kitabı belirli aralıklarla tekrar ortaya çıkarabilirsiniz.
 • İçeriği akışkan ve anlaşılır cümleleri bulunan kitaplar tercih edilmelidir.
 • Bebeğiniz siz okurken kitabın içini görebilmeli. Baktıklarının ne olduğuna dikkat ederek onunla konuşup yorum yapmanız, resimlerin hafızasında kalmasını sağlar.
 • Kitap okurken başka bir işle ilgilenmemelisiniz aksi takdirde yavrunuzun dikkati dağılabilir. Kitap içindeki resimler hakkında bilgi verirken parmağınızla hangisinin ne olduğunu gösterin. Eğer dinlemekten keyif aldığı kitap varsa onu sık sık okumaya özen gösterin.

Hangi Kitaplar Bebeğinizin Dikkatini Çeker?

Bebeklerin dinlerken sıkılmadığı türden kitapları tercih etmek gerekir. Siz okumasanız bile oyalanabileceği veya oyun oynayabileceği müzikli, renkli, ışıklı ve sesli öğretici kitaplar dikkatini çekebilir. Bu tarz kitaplar eğlenirken öğrenmeyi sağlar. Dil konusunda Türkçenin yanı sıra bebeklere İngilizce kitap okumak için tasarlanan seçenekler, bebeğinizin dil gelişimine katkı sağlar. Bebekler henüz kelimeleri anlamasa da ilerleyen zamanlarda hangi sözcüğün ne anlama geldiğini, hangi hayvanın nasıl ses çıkardığı ve renk gibi bilgileri erken dönemde öğrenmesini sağlayacaktır. Yaşına veya bebeklik dönemine uygun içerikli kitaplar seçmeye dikkat ederseniz, duyusal ve görsel hafızasının gelişmesini olumlu yönde etkileyecektir.

Yaz tatili de çocukların bol bol kitap okuyabileceği bir dönemdir. Bu dönemde çocuklarınıza kitap okutabilmek için “Yaz Tatilinde Çocuklara Kitap Okutma İpuçları” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bebeğinizin Eğitimine Önem Veren Bakıcıları Tercih Edin

Bebeğinizin Eğitimine Önem Veren Bakıcıları Tercih Edin

Bebek bakıcılığı, miniklerin sadece beslenme ve uyku gibi temel ihtiyaçlarını karşılayan bir meslek dalı olarak algılanmamalıdır. Dünyaya gözlerini açan bebeklerin gelişiminde önemli katkıları bulunan bebek bakıcıları, aynı zamanda kızınızın ya da oğlunuzun çeşitli beceriler kazanmasına yardımcı olur; bebeklere kitap okumanın faydaları nelerdir?, kitap okurken nelere dikkat edilmeli? gibi soruları en doğru şekilde cevaplandıran eğitimli kişilerdir. Ayrıca bebeğinizin bakımını üstlenen bakıcının donanımlı ve tecrübeli olması, gelişim sürecini etkileyen unsurlar arasında yer alır. Detaylı bilgi almak istiyorsanız Bakiciburada.com ile iletişime geçebilirsiniz.

Bebeğiniz Bakiciburada.com Ailesiyle Büyüyor!

İş hayatında aktif rol almak isteyen annelere yardımcı olan bebek bakıcıları, bebeklerin gereksinimlerini karşılarken aynı zamanda eğitici etkinlerle büyüme dönemine destek verir. Bakiciburada.com‘da yer alan bebek bakım uzmanları, ebeveynlerin aklını sürekli meşgul eden “güvenilirlik” hususunda oldukça hassastır. Bakiciburada.com, bebek bakıcılarını bünyesine katarken referans, adres, eğitim, iletişim bilgilerini göz önünde bulundurur. Unutmayın, Bakiciburada.com, bebeğinizin bakımına ve eğitimine önem veren uzman kadrosuyla her zaman sizinle birlikte!