Çalışan Annelere Kurumsal Çocuk Bakımı Desteği

Çalışan Annelere Kurumsal Çocuk Bakımı Desteği

5/5 - (1 Oy)

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi”nin hayata geçirileceğini belirtti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Avrupa Birliği (AB) Delegasyonu, çalışan 10 bin 250 sigortalı anneye aylık 100 Euro=675 TL destek sağlayacak. Çalışan annelere kurumsal çocuk bakımı desteği neleri kapsıyor inceleyelim.

24 ay boyunca kesintisiz sürecek olan bu destek hakkında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ‘’Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi”nin hayata geçirileceğini belirtti. Bu projeye göre, 0-60 aylık çocuklarını Bakanlık veya Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kreşe, okullara veya gündüz bakım evlerine gönderen sigortalı işçi statüsündeki anneler aylık 675 TL (100 Avro) destekten faydalanabilecek. 

Bakan Selçuk, projenin Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya’da SGK tarafından uygulanacağını bildirerek, “Ayrıca mali desteğe başvuran ilk 13 bin anneye tek seferlik 675 lira (100 avro) kırtasiye desteği de sağlanacak” dedi.  

Projeye ön kayıtlar 15 Ekim 2019 Salı günü saat 14:00’dan itibaren internet üzerinden (https://sgkkurumsalcocukbakimi.org/) e-devlet şifresiyle yapılmaya başlandı.

Bakan Selçuk projenin amacının, kadınların kayıtlı istihdamını desteklemek ve aile-iş yaşamı dengesini güçlendirmek olduğunu vurguladı.

Çalışan Annelere Kurumsal Çocuk Bakımı Desteği
Çalışan Annelere Kurumsal Çocuk Bakımı Desteği

Kurumsal Çocuk Bakımı Projesi Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülmekte olan Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi, mali destek uygulaması başlamıştır.

0-60 ay arasında küçük çocuğunuz varsa; çalışmaya başlamak veya daha önce çalıştığınız işe geri dönmek istiyorsanız ya da hali hazırda bir işiniz varsa, bu Proje ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ihtiyacınız olan destek sağlanarak aylık 100 Avro verilmektedir.

Kurumsal Çocuk Bakımı Projesi ile uygulama illerinde yaşayan ve ilk önce kayıt yaptıran 10.250 anne gerekli şartları taşımaları halinde mali destekten faydalanabilmektedir. Böylelikle annelere toplamda yaklaşık 26 milyon Avro’nun üzerinde mali destek sağlamaktadır.

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) tarafından fonlanan, kadınların çalışma hayatına katılımlarını artırmayı, iş yaşam dengesini kurmalarına destek olmayı ve çocukları kurumsal bakım hizmetleriyle tanıştırarak erken çocukluk dönemi eğitimlerine katkı sağlamayı amaçlayan Projenin ön kayıtları 15 Ekim saat 14:00’te başlamış olup devam etmektedir.

Annelere Verilecek Mali Destek Miktarı Ne Kadardır?

Annelere verilecek mali destek miktarı aylık 100 Avro’dur. Bu mali destek, çocuğunuzu okul öncesi eğitim ve/veya bakım kurumuna (kreş, anaokulu veya gündüz bakımevi) gönderdiğinizde ortaya çıkacak olan masraflarınızın bir kısmını karşılamaya yönelik olacaktır. Ayrıca projeye kayıt olduğunuz ilk ay bir defaya mahsus kırtasiye giderleri için 100 Avro ödenecektir. Proje kapsamında en fazla 24 aya kadar mali destek ödemesi alınabilecektir. Çocuğunuz 72 aylık olunca veya ilkokula başladığında mali destek ödemesi kesilecektir.

Faydalanıcı Annelerin Aylık Yükümlülükleri Nelerdir?

Kesin kaydınızı yaptırdıktan sonra aylık olarak mali destekten yararlanabilmeniz için;

 • Çocuğunuz kreş, anaokulu veya gündüz bakım evine sizin çalıştığınız süreye paralel ve düzenli olarak devam etmelidir. Denetim amacıyla, önceden haber vermeksizin çocuğunuzun devam ettiği ve sistemde kayıtlı olduğu kreş, anaokulu veya gündüz bakım evine ziyaretler gerçekleştirilecektir. Çocuğunuzun hasta olması veya başka nedenlerle devam edememesi durumunda lütfen Proje Ofisleri ile hemen irtibata geçiniz.
 • Takvim ayları itibarıyla; bir işverenin yanında aylık 30 gün çalışmanız bulunmalıdır (Rapor durumları hariç, işvereniniz sizin adınıza SGK’ya 30 gün çalıştığınızı bildirmelidir.).
 • 30 gün ve üzeri raporlu olmanız durumunda lütfen durumu hemen yerel ofise bildiriniz. Bildirim süresi, rapor tarihinden itibaren en geç 7 gündür.
 • Çocuğunuzu gönderdiğiniz kreş, anaokulu veya gündüz bakım evinin ücretini Proje için Halk Bankasında açtırdığınız TL hesabından düzenli olarak ödemelisiniz. Ödemeniz kreş, anaokulu veya gündüz bakımevinin hesabına, çocuğunuzu gönderdiğiniz ayı takip eden ayda, banka havalesi/EFT yoluyla yapılmalıdır. Proje ofisine bildirdiğiniz hesaplar dışındaki diğer banka hesaplarınızdan veya bankamatik aracılığıyla yapılan ödemeler kabul edilmemektedir.

Mali Destekten Kimler ve Kaç Anne Faydalanabilecektir?

Projeden Faydalanabilmeniz İçin:

 • Başvuru tarihi itibarıyla (ön kayıt anında) 0-60 ay aralığında (60’ıncı ay dahil) çocuk sahibi olmanız,
 • Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya illerinden birinde ikamet etmeniz,
 • Projeden mali destek ödemesi almak istediğiniz çocuğunuzla birlikte aynı evde ikamet etmeniz (Çocukla annenin ikametgâhı aynı olmalıdır.),
 • En geç kesin kayıt tarihi itibarıyla bir işverenin yanında 4/a sigortalısı olarak tam zamanlı çalışıyor olmanız (SGK’ya devri yapılmayan banka sandıklarına tabi olanlar hariç),
 • Kesin kayıt tarihi itibarıyla son bir yılda SGK’ya bildirilen kazancınızın aylık ortalamasının, brüt asgari ücretin iki katını aşmıyor olması, (2019 yılı için 5.116,80 TL)
 • 0-60 ay aralığındaki çocuğunuzu Proje uygulama illerindeki Milli Eğitim Bakanlığı ya da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kreş, anaokulu veya gündüz bakım evine çalışma saatlerinize uygun olarak düzenli göndermeniz gerekmektedir.
 • Projenin uygulanacağı illerde, ilk ön kayıt yapan ve şartları sağlayan aylık ortalama 10.250 anneye mali destek sağlanacaktır. İllere göre mali destekten faydalanacak kişi sayısı: İstanbul 3250, Ankara 1500, İzmir 1500, Antalya 1500, Bursa 1250, Malatya 750, Elazığ 500’dür.

Başvuru ve Yararlanma Süreci

1. E-Devlet Şifresi Al

Öncelikle e-devlet’e girebilmek için PTT’den şifre almanız gerekmektedir.

2.Ön Kayıt Yaptır

15 Ekim 2019 Salı günü saat 14:00’ten itibaren www.sgkkurumsalcocukbakimi.org sitemizden e-devlet şifreniz ile ön kayıt yaptırmalısınız.

3.Gerekli Evrakları Hazırla

Ön kaydınızı tamamlayıp, randevu aldıktan sonra istenilen evrakları eksiksiz olarak tamamlamalısınız.

4.Kesin Kayıt Yaptır

Ön kayıt sonrası gerekli şartlar sağlandıktan sonra proje ofislerinde kesin kayıt yapılacaktır.

5.Aylık Yükümlülüklerini Yerine Getir

Kesin kayıt sonrası ödeme alabilmeniz için aylık yükümlülüklerinizi yerine getirmeniz gerekmektedir.

6.Ödemeni Al

Tüm şartların yerine getirilmesi durumunda ödemenizi alabilirsiniz.

Proje Hangi illerde Uygulanmaktadır?

Proje; Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya illerinde uygulanmaktadır. Projenin uygulanacağı illerde, ön kayıtlarını yaptıran toplam aylık ortalama 10.250 anneye mali destek sağlamaktadır.

İstanbul’da 3250 anne, Ankara’da 1500 anne, İzmir’de 1500 anne, Antalya’da 1500 anne, Bursa’da 1250 anne, Malatya’da 750 anne, Elazığ’da 500 anne bu projeden faydalanabilecektir.

700 TL Bakıcı Prim Teşviği

Şartlarınız evde bakım desteğine uymuyorsa üzülmeyin. İlk defa sigortalı bakıcı çalıştıracak olanlar için 700 TL bakıcı prim desteğinden faydalanabilirsiniz. Bu destekten faydalanabilmek için bir bakıcıya ihtiyacınız var. Bir bakıcı arayışınız varsa Bakiciburada.com Türkiye’nin dört bir köşesinde güvenilir hizmet vermektedir. Edirne’den Kars’a kadar bakıcı ihtiyaçlarınızda 12 yıllık tecrübemizle yanınızdayız. Bebek & çocuk bakıcısı, yaşlı bakıcısı, hasta bakıcısı, ev işlerine yardımcı ve oyun ablası arıyorsanız Bakiciburada.com doğru adres.