Bakıcı ile Seyahat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bakıcı ile Seyahat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

5/5 - (2 Oy)

Tüm yıl hayalini kurduğunuz seyahate çıkıp, şehir yaşamının getirdiği stresten uzaklaşmak istiyor; ancak çocuğunuz henüz küçük olduğu için bunu ertelemek zorunda olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz. Belki de artık bu düşüncenizden uzaklaşmanın ve rahatlamanızın vakti gelmiştir. Çünkü seyahatiniz boyunca yanınızda olacak bir bakıcı bulmanız ve eşinizle birlikte biraz da olsa nefes alabilmeniz mümkün. Böylece tatiliniz hem sizin için hem de çocuğunuz için çok daha konforlu bir hale gelecektir. Peki bu seyahatte neler yapacak ya da programı nasıl ayarlayacaksınız? İşte bakıcı ile seyahat hakkında bilinmesi gerekenler.

Çocuğunuz Hakkında Detaylı Bir Ön Bilgilendirme Yapın

Eğer hali hazırda bir bakıcınız varsa zaten içiniz rahat olabilir. Böyle bir durumda yalnızca evde yapılan aktivitelerden farklı olarak tatilde neler yapabileceklerini ya da hangi konularda normalin aksine esnek olunabileceğini konuşmanız yeterli olacaktır. Ancak bir bakıcınız yok ve yalnızca uzun zamandır düşlediğiniz bu seyahat için bakıcı ihtiyacınız varsa o zaman durum biraz farklı. Bu durumda bakıcınızın çocuğunuzun hangi saatlerde yemek yediği, uyuduğu, oyun saatleri, nelere alerjisi olduğu ya da acil durum telefon numaraları gibi önemli konularda mutlaka bilgilendirmeniz gerekecektir. Bunun için eşinizle birlikte hareket edebilir ve hiçbir ayrıntıyı unutmadığınızdan emin olabilirsiniz.

İş Bölümü Yapmayı İhmal Etmeyin

Bakıcınızla seyahate çıkmadan önce belirlemeniz gereken şeylerden biri de iş bölümüdür. Çocuğunuz gün boyu bakıcı ile birlikte olmak istemeyecek ve sizinle de vakit geçirmek isteyecektir. Bu durumda hangi aktiviteleri birlikte yapacağınızı, hangilerini bakıcı ile yapacağını önceden belirlemenizde fayda var. Örneğin çocuğunuz tüm yemeklerini bakıcıyla yiyecekse bu durumda oyun saatini birlikte geçirmeye özen gösterin. Ve tüm bu planlarınızı detaylı bir şekilde bakıcınızla paylaşın. Böylece tatil sırasında yaşanabilecek karışıklıklar ya da olası anlaşmazlıklar önlenmiş olur.

Bakıcınıza Kendisine Vakit Ayırma İmkanı Sunun

Bakıcınızın da gün içerisinde kendisine vakit ayırmaya ve dinlemeye ihtiyacı olabileceğini göz ardı etmeyin. Özellikle çocuğunuz bakıcı ile aynı odada kalacak ise bu durumda bakıcınıza kendisi ile baş başa kalması için zaman tanımanız önemlidir. Ancak tüm bunların yanı sıra bazı durumlarda belirlediğiniz planını dışına çıkabileceğinizi de unutmayın. Örneğin her gün akşam yemeklerinde çocuğunuzla birlikteyken son anda çıkan bir baş başa akşam yemeği planı olması halinde çocuğunuzu bakıcıya emanet etmeniz gerekebilir. Bu durumda ertesi gün sabah kahvaltısında ona izin vermeniz gerekecektir. Karşılıklı olarak tüm bu konuları konuşmanız size huzur dolu bir tatil imkanı sunacaktır.

Bakıcı Bütçenizi Önceden Ayarlayın

Seyahatinizde size eşlik edecek olan bakıcının tatil masraflarından tamamen siz sorumlusunuz. Bu durumda eğer bakıcınız yatılı değilse tatil masraflarının yanı sıra ona sizinle konakladığı için ayrı bir ücret vermeniz gerekebilir. Bu konuyu önceden bakıcınızla konuşmayı ve bütçenizi ona göre ayarlamayı ihmal etmeyin.

Tatil Hakkındaki Detayları Paylaştığınızdan Emin Olun

Öncelikli olarak bakıcınızı ne tür bir seyahate çıktığınız konusunda bilgilendirmeniz ve ondan beklentilerinizi dile getirmeniz gerekmektedir. Demek istediğimiz bir yaz tatiline, kış tatiline, deniz tatiline, yurt dışı turuna ya da cruise turuna çıkmanız durumunda bakıcınıza düşen görevler farklılık gösterecektir. Bu sebeple özellikle turlar konusunda baştan sona tüm tatil planınızı ayrıntılarıyla birlikte anlatmayı ihmal etmeyin.

Bakıcı ile Seyahat Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Bakıcı ile Seyahat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çocuğunuzun Bakıcı Hakkındaki Görüşlerini Dikkate Alın

Eğer yalnızca seyahatinizde size eşlik edecek yeni bir bakıcı arayışındaysanız bakıcıyla görüşmelere aylar öncesinden başlamayı denemelisiniz. Çünkü bakıcının son dakikaya bırakılması durumunda sizin onu, onun da sizi tanıma fırsatı olmaması nedeniyle birlikte rahat bir tatil geçiremeyebilirsiniz. Bunun için de bakıcınızdan tatil öncesinde bazı günler gelmesini rica edebilirsiniz. Ayrıca bu konuda çocuğunuzun düşüncelerini de mutlaka dikkate alın. Aksi takdirde her iki taraf da mutsuz olabilir.

Çocuğunuzdan Beklentilerinizi Onunla Konuşmayı İhmal Etmeyin

Eğer çocuğunuz yaş olarak uygun aralıkta ise onunla seyahat öncesi güzel bir konuşma yapın. Nasıl bir tatile gideceğinizden, onunla kimin ilgileneceğinden ya da bazı durumlarda canı isterse sizinle vakit geçirebileceğinden bahsedin. Hatta ona bazı sorumluklar yükleyin ve güvendiğinizi hissettirin. Böylece çocuğunuza zaman içerisinde yalnızca bir bakıcıya bağımlı olmadan kendi sorumluluklarının farkında olabileceğini aşılamış olursunuz.

Eğer çocuğunuzun yaşı daha büyükse ve artık bakıcı olmadan her anı birlikte yaşamak istiyorsanız “Çocukla tatil yapma sanatı” başlıklı içerik sizin ufkunuzu açabilir. Çocukla tatili nasıl yorucu olmaktan çıkarıp, eğlenceli hale getireceğinizi bu içerikte bulabilirsiniz.

Yaz Tatili İçin Bakıcı Burada

Bakıcı ile seyahat hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir inceledik. Şimdi sıra yaz tatili için bakıcı bulmakta. Yaz tatili için bakıcı arayışınıza Mart-Nisan gibi başlamalısınız. Çünkü bir çok aile gideceği otelin ve yolculuğun rezervasyonunu şimdiden yaptırıyor. Bakıcınızı da uçak bileti alacaksanız en kısa zamanda bulmuş olmanız gerekmekte. İyi bir bakıcı bulmak için zamanınızın bol olması önemli. Hatta tatile gitmeden, birlikte deneme süreci geçirmenizi öneririz. Yaz tatili için bakıcı arayışınız varsa güvenilir hizmet veren Bakiciburada.com ‘a ilan verebilirsiniz. Uzman aile danışmanlarımız size destek olacaktır.