Yabancı Bakıcıların Avantajları ve Dezavantajları

5/5 - (2 Oy)

Çalışan ailelerin ve yoğun hayat tempoları olan ailelerin vazgeçilmez yardımcıları olan çocuk bakıcıları, kendi sektörü içerisinde çeşitli özelliklerde olmaya başladı. Örneğin artık kişiler yatılı ya da gündüzlü veya yabancı ya da yerli gibi seçenekler sunmaya başladılar. Hal böyle olunca hepsinin belirli avantajları ve dezavantajları ortaya çıktı. Bu makalede size bu avantaj ve dezavantajlardan bahsedeceğiz. Çocuğunuz ya da bebeğiniz için bir bakıcı arıyorsunuz ancak nasıl bir bakıcı olması konusunda kararsanız bu makale kafanızdaki soru işaretlerini silecektir. Yabancı Bakıcıların Avantajları ve Dezavantajları konusuna geçmeden önce bakıcıların eğer ki çalışan bir anneyseniz neden gerekli olduğunu anlatmamız gerekiyor.

Çocuğunuzu anneanneye ya da babaanneye emanet etmek geçici bir çözümdür. İstediğiniz her zaman anneanne ve babaanne çocuğunuza göz kulak olmayabilir. Göz kulak olsa bile sizin aklınız hep çocuğunuzda olacaktır. Bu nedenle eğer çalışan bir aileyseniz bebeğiniz ya da çocuğunuz için bakıcı tutmanızda fayda var. Bakıcılarınızın da gündüzlü ya da yatılı olup olmasına dikkat etmelisiniz. Yatılı bakıcılar konusunda yabancı bakıcıların avantajları fazlaca mevcut. Bu konuya biraz sonra değineceğiz.

En Önemlisi Güvenilir ve Tecrübeli Bir Bakıcı

Yabancı Bakıcıların Avantajları ve Dezavantajları
Türk bakıcıların ve yabancı bakıcıların avantajları ve dezavantajlarını karşılaştırarak siz ve çocuğunuz için en mantıklı seçimi yapabilirsiniz.

Öncelikle bakıcılar sizin yokluğunuzda bebeğinizle, çocuğunuzla ilgilenecekleri için elbette ki güvenilir olması gerekiyor. Üzerine titrediğiniz çocuğunuza bakacak kişinin eğitimlerine de önem vermeniz gerekir. Çocuğunuz sizin kadar onunla da vakit geçireceğinden bu konuda tecrübesiz ya da bilgisiz bir çocuk bakıcısı istenmeyen bir durumdur. Çocuğunuzun sürekli bakıcı değiştirmesi çocuğunuzu olumsuz etkileyeceğinden vereceğiniz kararların kesin ve doğru olması gerekmektedir. Binlerce adayın yer aldığı bakiciburada.com adresinden birçok yerli ve yabancı aday arasından istediğiniz kriterlerde bakıcı adayları bulabilirsiniz. Yerli bakıcıların yani Türk bakıcıların ve yabancı bakıcıların avantajları ve dezavantajlarını karşılaştırarak siz ve çocuğunuz için en mantıklı seçimi yapabilirsiniz.

Gündüzlü ve Yatılı Bakıcının Farkı Nedir?

Gündüzlü bakıcılar bebeğiniz ya da çocuğunuz ile sadece mesai saatleri ya da sizin belirlediğiniz saatlerde ilgilenir, bu saatler üzerinden ücret alırlar. Gündüzlü bakıcılar, sabah gelip akşam geri giderler. Yani akşam çocuğunuza bakma görevi size aittir. Eğer akşam bir işiniz çıkacak olursa çocuğunuzu emanet edebilecek birini bulmayı düşünecek ya da çocuğunuzla beraber gitmeyi düşünebilirsiniz.

Yatılı bakıcılar sizin evinizde ona ayırdığınız odada kalarak çocuğunuz ya da bebeğiniz ile ilgilenmektedir. Elbette gündüzlü bakıcıya göre ücretleri daha fazladır. Ancak yatılı bakıcının avantajı olarak çalıştığı kişilerle daha uyumlu çalışarak iş ayrımı yapmadan çalışmaktadırlar. Elbette bir temizlikçi performansı bekleyemezsiniz ancak evin ufak tefek işlerini yapabilirler. Çalışma saatleri konusunda daha esnek oldukları için eve koşar adım yetişmek zorunda kalmazsınız. Örneğin bir davete katılmanız gerektiğinde çocuğunuz için endişe etmenize gerek yoktur.

Yerli Bakıcının Avantajları

Yerli bakıcı yani Türk bakıcıların avantajlarından bahsedecek olursak anadili Türkçe olduğu için sizleri daha rahat anlayacak ve daha kolay iletişim kurmuş olacaksınız. Hemen hemen aynı coğrafya ve kültürden geldiğiniz için davranışlarını garipsemeyecek daha rahat ısınabileceksiniz. Aynı şekilde bebeğiniz ya da çocuğunuz da farklı bir kültür yerine kendi kültürü ile büyümüş olacaktır.

Yabancı Bakıcının Avantajları

Yabancı Bakıcının Avantajları
Yabancı bakıcılar çocuğunuzun yabancı dil öğrenmesine katkı sağlar.

Öncelikle yabancı uyruklu bakıcılar ülkelerinden ülkemize çalışmak amaçlı geldikleri için işlerine daha bir gayretlidirler. Türkiye’de bulunduğu süre boyunca çalışma konusunda yozlaşmadıysa işinin ehli olacaklardır. Yukarıda anlattığımız gibi bakıcınızı yatılı olarak düşüyorsanız yabancı bakıcıları ikna etmek Türk bakıcıları ikna etmekten daha kolaydır. Çevreyi daha yeni yeni tanıyan yabancının, yeni bir ülkede konaklama gibi temel ihtiyaçları olması dolayısıyla sizin yanınızda kalıyor olması onun için de avantajlı bir durum olacaktır.

Yabancı uyruklu bakıcılar ülkeye çalışma amacıyla geldiklerinden ve para kazanmak istedikleri için iş ayrımları konusunda daha esnek olabilmektedirler. Ülkeye maddi kazanç elde etmek için girdiklerinden dolayı çalışan kişiler işini değer vererek ve özenerek yapmaktadırlar. Üstelik ülkelerinden gelirken bu işte çalışacakların -istinai durumlar harici olmak üzere- bakıcılık üzerine eğitimleri de mevcuttur.

Elbette tüm bunların yanında bakıcınızın yabancı uyruklu olması çocuğunuz için çok avantajlı durumları da beraberinde getirmektedir. Çocuğunuz için yabancı dili anadili olarak konuşan biriyle vakit geçirmektedir. Dil öğrenimi konusunda yapılan çalışmalar göstermektedir ki öğrenme süreci konuşarak ve dinleyerek gerçekleşmektedir. Dolayısıyla çocuğunuz daha küçük yaşlarda yeni bir dille tanışmış olacağından bu durum dil öğrenim sürecine katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda çocuğunuz erken yaşlarda yeni bir kültürle karşılaşacak ve o kültürden kendine bir şeyler katacaktır. Çocuğunuz ile ilgilenmesi için işe alacağınız yabancı uyruklu bakıcının yanında çocuğunuza hem yeni bir dil ve hem de yeni bir kültürle tanışma fırsatı vermiş olacaksınız. Üstelik yabancı uyruklu bakıcı çocuk sağlığı ya da gelişimi hakkında eğitimi de mevcut ise çocuğunuz açısından avantajlı bir durum olacaktır. Bu sayede bakıcınız çocuğunuz ile daha doğru ilgilenebilir ve gelişimini takip edebilmektedir.

Yabancı Bakıcının Dezavantajları

Yabancı uyruklu bakıcının avantajları olduğu kadar dezavantajları da mevcuttur. Örneğin işe alacağınız yabancı uyruklu bakıcının oturma izni, çalışma izni gibi birtakım izinleri olması gerekmektedir. Eğer çocuk bakıcısı olarak yani ev hizmetlerinde yabancı uyruklu birini çalıştırmak istiyorsanız Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından çalışacak olduğu süre boyunca bu izinleri almanız gerekmektedir. Ayrıca bu izinleri alırken 1 yıllık izin alacağınızı varsayarak 2022 yılı güncel harç bilgisi olan 1.386,20 TL ve değerli kağıt bedeli olan 160,00 TL’yi ödemeniz gerekmektedir. Sonrasında çalışmak istediğiniz her yıl için 1.386,20 TL ödeyerek izni uzatabilirsiniz. Eğer oturma izni yoksa bir de oturma izni çıkartmanız gerekmektedir. Ayrıca çocuğunuzun 15 yaşından küçük olması gibi birtakım şartları da yerine getirmeniz gerekiyor.

Kültür Çatışması Yaşayabilirsiniz

Tüm bunların yanında yabancı uyruklu çalışanlar ülkeye para kazanma amaçlı geldikleri için sizden daha yüksek teklif veren bir işveren ile çalışmak isteyebilir ve işi bırakabilir. Bu konuda da hazırlıklı olmalısınız. Bu nedenle sizinle bir bağ kuran ya da kurmaya çalışan biriyle çalışmalısınız. Bir başka dezavantaj ise yabancı uyruklu bakıcının kültürü ile sizin kültürleriniz çatışabilir, birbirine uymayabilir. Eğer bu durumdaki bakıcı zamanla anlayış göstermiyor ve de değişim göstermiyorsa bu sizin için bir dezavantaj niteliği taşıyacaktır.

Sözün özü yerli ya da yabancı her türlü bakıcının avantaj ve dezavantajları olabilir. Önemli olan seçimlerinizi yaparken hangi kriterlere göre değerlendirdiğiniz ve bu değerlendirmenizi ne kadar doğru yaptığınızdır. Bu noktada bakıcı adaylarınızı çocuğunuz ile kuracağı ilişkiyi gözlemlemeniz açısından bir haftalık ya da aylık deneme süreci şeklinde çalışıp çalışamayacağını sormanız tavsiye edilmektedir.

Yabancı Bakıcı Nereden Bulurum?

Yabancı bakıcı bulmanın bir kaç yöntemi vardır. Öncelikle çevrenize sorup, yabancı bakıcısıyla ihtiyacı kalmadığı için ayrılma döneminde olan tanıdıklarınız olabilir. İkinci olarak, Türkiye’de ikamet eden, oturma izni olan, şu an bir ailenin yanında çalışan ya da yakında ayrılmış olan bir bakıcı olabilir. Bu bakıcılara ulaşmak içinse, 500’den fazla aktif yabancı bakıcı portföyü olan Bakiciburada.com‘a üye olup, bu bakıcılarla iletişime geçebilirsiniz. İster ilan yayınlayıp, yabancı bakıcıların ilanınıza başvuru yapmasını beklersiniz. İsterseniz de yabancı bakıcılarla site üzerinden mesajlaşabilirsiniz. Yabancı bakıcı nereden bulurum diye soran ailelerin tercihi Bakiciburada.com olmaktadır. Özbek, Moldov, Ukraynalı, Azeri, Gürcü, Filipinli vb. uyruklu bakıcı adaylarını listeleyip, hızlıca iletişim kurabilirsiniz. Ayrıca ülke olarak yabancı bakıcının bulunduğu ülkeyi seçip, orada oturan ama Türkiye’de çalışmak isteyen yabancı bakıcılara da ulaşabilirsiniz.

Bakiciburada.com olarak bakıcı aramanın ne kadar zahmetli bir süreç olduğunu biliyoruz. 2008 yılında çıktığımız bu yolda şimdi binlerce adayla sizlere güvenilir bakıcı hizmeti vermekteyiz. Aradığınız her türlü kriterde yerli ve yabancı bakıcılar veri tabanımızda mevcuttur. Bütün adaylarımızı sizlerin ve çocuklarınızın güvenliği açısından kayıt esnasında telefon doğrulaması yaptıktan sonra Nüfus Müdürlüğü sistemi üzerinden kimlik bilgilerini de doğrulayarak sitemizdeki adayların arasına alıyoruz. Üstelik bakıcı adaylarımızın daha önceki iş yerleri olan ailelerden onları yorumlamasını ve puanlamasını istiyoruz. Bu sayede çocuğunuzu emanet edeceğiniz bakıcının geçmiş işleri hakkında bilgi sahibi oluyor ve daha isabetli seçimler yapmanıza olanak sağlıyoruz. Ayrıca yaşanabilecek en ufak sorunu hemen çözüme kavuşturmak için hafta içinde mesai saatleri arasında müşteri temsilcilerimiz ile bir telefon kadar uzağınızda oluyoruz. Bilinçli anneler Bakiciburada.com ‘u tercih ediyor.